Analfabet

B. Nusič

Slovo o autorovi
Branislav Nušić - (20. říjen 1864 - 19. leden 1938) byl srbský spisovatel, dramatik, esejista, satirik a zakladatel moderní rétoriky. Pracoval také jako novinář a diplomat. Jeho díla, mezi která patří dramata, romány, básně, ale i komedie, se zabývala hlavně lidmi a jejich mnohdy komickými životními zkušenostmi. Jeho komedie, které bavily diváky v různých městech, vynikly v tehdejší jihoslovanské literární i divadelní tvorbě a pronikly i za hranice státu. Některá jeho díla, např. Cesta kolem světa, Dr., nebo Sumnjivo Lice, byla i zfilmována.

Slovo o hře
Analfabet je jednoaktová komedie a patří mezi díla z poslední dekády autorova života. V této komedii zobrazuje politickou a společenskou moc jako smysl života a upozorňuje na povrchní a omezené chápání světa, kde autoritářství vítězí nad rozumem a lidskostí. V této uvolněné, trochu frivolní a povrchní galerii charakterů a komediálních událostí najdeme něco, co v lidech přetrvá na věky. A proto je toto dílko nadčasové, i když se odehrává, podle slov spisovatele, ve "šťastné kanceláři v patriarchální, předválečné době".

hrají

Lukáš Mejsnar, Martin Churavý, Martin Kozák (jako host), Jindřiška Netrestová, Klára Hüttlová

režie

Vladan Milčinský